Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

Dzisiaj
9:00

Zachęcali do zatrudniania osób z chorobami psychicznymi. Przeciw stygmatyzacji

Autor: Zdjęcie autora KN
0 0 A A

Jak przełamywać bariery i przeciwdziałać stygmatyzacji pracowników niepełnosprawnych lub zmagających się z zaburzeniami psychicznymi - zastanawiali się uczestnicy konferencji poświęconej temu problemowi. Wydarzenie zorganizował Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Konferencja pt. „Zatrudnianie osób z niepełnosprawnością z zaburzeniami psychicznymi – obowiązek, przywilej czy prestiż” miała miejsce w poniedziałek. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz regionalnych, eksperci ze środowiska osób z niepełnosprawnościami, lekarze, pracodawcy zatrudniający tę grupę osób, przedstawiciele instytucji oferujących wsparcie finansowe przedsiębiorcom, a także osoby z niepełnosprawnościami zatrudnione na otwartym rynku pracy.

- W województwie lubelskim, jak podają statystyki, około 90 tysięcy osób korzysta regularnie z porad ambulatoryjnych i leczy swoje zdrowie psychiczne. Z czego ok. 20 procent być może ma zatrudnienie. Chcemy te trendy odwrócić, bo pamiętajmy, że takie osoby są nam również potrzebne. W danych zakładach pracy mogą się realizować. Nie są na utrzymaniu swoich rodzin czy bliskich, tylko chcą być aktywnymi uczestnikami życia społecznego i gospodarczego. Dlatego musimy zrobić wszystko, aby osoba niepełnosprawna, która leczy się psychiatrycznie, była pełnoprawnym pracownikiem - mówił Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. - Pamiętajmy, że najgorsze jest stygmatyzowanie. Tak jak każdy z nas będzie seniorem, podobnie każdego z nas może dotknąć choroba psychiczna - podkreślił. 

Wśród prelegentów znaleźli się m.in. prof. dr hab. Hanna Karakuła-Juchnowicz, specjalistka psychiatrii, Małgorzata Paprota, Dyrektor Lubelskiego Oddziału PFRON, oraz Grażyna Gwiazda, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Lublinie.

Prof. Karakuła-Juchnowicz zwróciła uwagę na rolę pracy w procesie zdrowienia osób z zaburzeniami psychicznymi. Z kolei Małgorzata Paprota przedstawiła działania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w zakresie aktywizacji zawodowej, podkreślając dostępność programów wspierających zatrudnienie tej grupy osób.

Osoby z zaburzeniami psychicznymi mają trudności w podjęciu zatrudnienia. Dlatego tym bardziej wszystkie działania, jakie możemy podejmować, kierujemy do tych osób, aby zachęcić pracodawców do ich aktywności zawodowej. By osoby te nie chorowały, a epizod choroby nie powtarzał się, by mogły realizować się zawodowo i rodzinnie. Środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych są generalnie przeznaczone na wsparcie osób z niepełnosprawnościami. Mówimy tutaj o dofinansowaniach do wynagrodzeń dla pracodawców, którzy zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami, w tym osoby z zaburzeniami psychicznymi. Wtedy ta stawka jest podwyższana o odpowiednią kwotę dla pracodawcy, który taką osobę zatrudni – mówiła Małgorzata Paprota, Dyrektor Lubelskiego Oddziału PFRON.

Dyrektor PFRON podkreśliła, że możliwości wsparcia jest wiele, np. doposażenie stanowisk pracy, pomoc w założeniu działalności gospodarczej. Osoba niepełnosprawna może również aplikować o środki z PFRON-u do Powiatowych Urzędów Pracy. Odniosła się również do sytuacji młodych osób wkraczających na rynek pracy.

– Dla młodych osób mamy agencje zatrudnienia dla osób z niepełnosprawnościami, a także kilkanaście organizacji pozarządowych, które realizują w ramach konkursów zadania związane z aktywizacją tych osób. Są to szkolenia pod odpowiedniego pracodawcę, staż, a później zatrudnienie – tłumaczyła Paprota.

Grażyna Gwiazda omówiła konkretne formy wsparcia, jakie oferują Powiatowe Urzędy Pracy dla przedsiębiorców decydujących się na współpracę z osobami z niepełnosprawnościami psychicznymi, a także jakie wyzwania niesie za sobą zatrudnienie tej grupy osób, czego można się spodziewać i czy należy się tego obawiać.

Uczestnicy konferencji dzielili się swoimi doświadczeniami, zarówno jako pracodawcy, jak i pracownicy. Dyskusja zwróciła uwagę na stereotypy oraz trudności, z którymi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami, jednocześnie podkreślając korzyści płynące z ich zatrudnienia.

Celem konferencji było nie tylko uświadomienie potencjalnym pracodawcom wspomnianych korzyści płynących z zatrudniania osób z niepełnosprawnościami oraz wskazanie dostępnych form wsparcia. Przedstawiono szereg narzędzi, które mogą zachęcić przedsiębiorców do nie odrzucania kandydatów leczących się psychiatrycznie. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Szkolenie SERE B dla żołnierzy 2	Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Bear Grylls lubi to

Jak przeżyć w lubelskim lesie i nie dać się złapać?

Dużo snu, dużo jedzenia i dużo spokoju – niczego z tej listy nie mieli żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej na szkoleniu SERE B. A co mieli? Ciężkie marsze, ciężki teren i przeciwnika za plecami.

Grzybica paznokci – jakie są pierwsze objawy i kiedy warto zgłosić się do dermatologa?

Grzybica paznokci – jakie są pierwsze objawy i kiedy warto zgłosić się do dermatologa?

Grzybica paznokci to częsty problem zdrowotny, który może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i stylu życia. Jest to infekcja wywoływana przez grzyby, które rozwijają się na płytce paznokcia, prowadząc do widocznych zmian i dyskomfortu. Wczesne rozpoznanie objawów grzybicy paznokci jest kluczowe, ponieważ im szybciej podejmiemy odpowiednie kroki, tym większa szansa na skuteczne leczenie i uniknięcie poważniejszych zmian. Drobne przebarwienia, łamliwość, czy delikatne zgrubienie paznokcia mogą być łatwo zbagatelizowane, jednak mogą stanowić pierwsze sygnały rozwijającej się infekcji.

Dwa dni, sześć przedstawień. Spotkania teatralne w Bełżycach (program)
NA SCENIE
22 listopada 2024, 17:00

Dwa dni, sześć przedstawień. Spotkania teatralne w Bełżycach (program)

Emocje na scenie, emocje na widowni. W piątek i w sobotę, 22 i 23 listopada. XXXIII Ogólnopolskie Spotkania Teatralne SCENA DRAMATYCZNA Bełżyce 2024.

Chcą wybudować blok z 48 mieszkaniami. Dostaną od miasta działkę?
NIECH SIĘ MURY PNĄ DO GÓRY

Chcą wybudować blok z 48 mieszkaniami. Dostaną od miasta działkę?

W czwartek, 20 listopada, tematem zająć ma się komisja budżetu. W poniedziałek cała Rada Miasta Zamość będzie rozważała wydanie zgody na przekazanie Towarzystwu Budownictwa Społecznego działki przy ul. Sikorskiego. Spółka chce tam postawić blok z 48 mieszkaniami.

Dlaczego auta z USA są takie tanie?

Dlaczego auta z USA są takie tanie?

Wielu kierowców, którzy planują sprowadzenie samochodu zza oceanu, zastanawia się, dlaczego auta z USA są tańsze (często znacznie) niż te sprzedawane w Europie. Cóż – jest przynajmniej kilka powodów takiego stanu rzeczy i bynajmniej nie są one związane z nieuczciwością amerykańskich sprzedawców. Wynikają raczej z kwestii prawnych oraz... kulturowych. Sprawdź, dlaczego auta z USA są takie tanie i czy warto je ściągać do Polski.

32-latek został zatrzymany zanim poszkodowany zgłosił kradzież volkswagena

Zgubiła go bezczelna kradzież

32-letni mieszkaniec Kraśnika został aresztowany pod zarzutem szeregu kradzieży na terenie miasta

Porter pamięciowy poszukiwanego

Rozpoznajesz tego człowieka? Sprawca rozboju na cmentarzu poszukiwany

Sprawca rozboju swoją ofiarę zaatakował na cmentarzu przy ul. Cmentarnej w Lublinie. Pokrzywdzony twierdzi, że został powalony na asfalt, skopany a następnie okradziony. Na podstawie jego wskazówek powstał portret pamięciowy napastnika.

Jeden kotek jest chory. Przyjęcia w schronisku wstrzymane

Jeden kotek jest chory. Przyjęcia w schronisku wstrzymane

Zamojskie schronisko dla bezdomnych zwierząt wstrzymało przyjmowanie nowych lokatorów do swojej kociarni. Powód? Wykrycie choroby u jednego ze zwierzaków.

Wścieklizna w natarciu. Wykryto przypadek u psa

Wścieklizna w natarciu. Wykryto przypadek u psa

Teren zagrożony wścieklizną się rozrasta. Policja może zapukać do naszych domów i sprawdzić, czy zwierzęta przeszły odpowiednie szczepienia.

Ptasia grypa uderza na Lubelszczyźnie. 7 tysięcy indyków pożegnało się z życiem

Ptasia grypa uderza na Lubelszczyźnie. 7 tysięcy indyków pożegnało się z życiem

Zagrożone są trzy powiaty. Właściciele drobiu muszą wprowadzić szczególne środki ostrożności.

„Wtorek na Dzielni”: Dziś jesteśmy w dzielnicy Szerokie
WTOREK NA DZIELNI
film

„Wtorek na Dzielni”: Dziś jesteśmy w dzielnicy Szerokie

W dzisiejszym programie „Wtorek na Dzielni” poruszymy temat oświetlenia traktu pieszego przy Siewierzan. Zaprojektowanie i wybudowanie tego oświetlenia w kierunku ul. Nałęczowskiej kosztowało 76,2 tys. zł brutto. Powiemy też o budowie oświetlenia ul. Jaśminowej, na odcinku około 175 metrów. Ten projekt jest realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego. Wartość to 94,7 tys. zł. Realizacja tego zadania nastąpi jeszcze w tym roku

Kopali pod parkiem, żeby go zrewitalizować. Co znaleźli pod ziemią?
Radzyń Podlaski

Kopali pod parkiem, żeby go zrewitalizować. Co znaleźli pod ziemią?

W ziemi szukali śladów historii parku. Wszystko po to, by to miejsce w Radzyniu Podlaskim odzyskało dawny blask. Koncepcja już powstaje.

Plac Litewski zaświeci najpierw dla dzieci, a potem dla Ukrainy
Lublin

Plac Litewski zaświeci najpierw dla dzieci, a potem dla Ukrainy

Miasto Lublin włącza się w akcję Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci. Nie zapomną także o tysięcznym dniu od rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Śledztwo w sprawie wyciętych drzew. Ocenią skalę zniszczeń przy Gęsiej
Lublin

Śledztwo w sprawie wyciętych drzew. Ocenią skalę zniszczeń przy Gęsiej

Wracamy do sprawy drogi dojazdowej w okolicy ul. Gęsiej. Deweloperowi przeszkadzały drzewa, więc je wyciął i szybko zabrał z działki. Dopiero po naszej interwencji sprawę podjął Urząd Marszałkowski. Trwa śledztwo i szacowanie skali zniszczeń.

W poprzednich latach w konkursie brali udział wokaliści z różnych rejonów województwa
23 listopada 2024, 10:00

Dla Ciebie Polsko – konkurs patriotycznej piosenki już w weekend

Zgłoszenia są przyjmowane do środy (20 listopada), ale już wiadomo, że w sobotę na scenie Hrubieszowskiego Domu Kultury zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców. Będą walczyć o nagrody podczas Konkursu Piosenki Patriotycznej „Dla Ciebie Polsko”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Motoryzacja -> Sprzedam -> Inne

rower

lublin

1 100,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

195,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Różne -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

195,00 zł

Komunikaty